Články

Benefiční koncert na zámku sklidil ovace!

přidáno: 18. 03. 2018

Během nedělního podvečera se na dobříšském zámku setkaly nemalé hvězdy současné české hudby. Dorazil houslový virtuóz Jaroslav Svěcený společně s dalšími skvělými umělci. My jsme se snažili přenést alespoň část atmosféry z vyprodaného koncertu do následující videoreportáže.

Jaroslav Svěcený: zachránit dobříšské varhany považuji za čest

přidáno: 28. 02. 2018

V neděli 11. března přivítá dobříšský zámek vzácného hosta, houslového virtuosa pana Jaroslava Svěceného, který zde vystoupí s unikátním orchestrem příčných fléten a za klavírního doprovodu Lucie Toth. Požádali jsme jej při této příležitosti o krátký rozhovor.

Koncert v březnu podpoří projekt za obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice, jaký z toho máte pocit? 

Už jsem pomohl zachránit několikery varhany na území České republiky a vždy mám skvělý pocit, že se jedná o cosi mimořádného. Takový nádherný nástroj osloví svým velkolepým zvukem, konstrukcí a celkovým vzhledem spoustu posluchačů mnoha generací!!! Varhany jsou hudebním drahokamem historie stejně jako nádherné mistrovské housle! Nesmírně si přeji, aby ten dobříšský klenot byl co nejdříve v té nejlepší kondici!

Nedávno jste se vrátil z Indie, připravujete na jaro a léto tři festivaly a při pohledu na vaše webové stránky člověk dostane pocit, že snad ani nespíte… Čím si naše varhany získaly „Vaši pozornost“ a hlavně Váš čas?

Za vším hledej ženu a paní Zdeňce Žádníkové Volencové, se kterou spolupracuji hned na třech projektech, nemohu říci ne. Její neuvěřitelná pracovitost, kreativita, osobitost a v neposlední řadě srdce na správném místě pro dobrou věc sehrála tu nejpozitivnější roli. Rozhodnutí ještě podpořil fakt, že mám Dobříš opravdu rád, na tamním zámku jsem koncertoval už jako student Akademie múzických umění a vždy se sem velmi rád vracím.

Jak moc složité je vlastně zorganizovat takovýto unikátní hudební festival, který chystáte na zámku?

Dám Vám třeba příklad z Klášterce nad Ohří, kde pořádám na tamním zámku spolu s městem již 14. rokem festival Klášterecké hudební prameny... Začal jsem takřka na zelené louce a v průběhu let to městu postupně přineslo prestiž, mnohonásobně větší povědomí o lokalitě, což se projevilo početnější návštěvností regionu. Protože zde pořádám i houslové kurzy, tak se tady podporuje i hudební povědomí mladé generace. Na festivalu vystupují spolu se mnou špičkoví umělci, za kterými tak tamní obyvatelé nemusejí jezdit do Prahy, což jsou benefity pro radnici i občany samotné.

Housle a 18 příčných, altových a basových fléten dohromady, to je na první pohled hudebně velmi netradiční kombinace. Jak Vás napadla?

S Magdalenou Tůmovou Bílkovou, která je uměleckou vedoucí flétnového orchestru Magistri, jsem koncertoval již před řadou let. Je to nejen první ženská vítězka mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, ale dnes také výborná a vyhledávaná pedagožka. Na Dobříši to bude náš první společný koncert v tomto originálním nástrojovém složení, díky kterému jsem měl možnost poznat i skvělou klavíristku, paní Lucii Toth -  máte na Dobříši profesionálku a zároveň nesmírně milou dámu. Všechny Vás zvu na společné galamuzicírování, které bude s vtipem sobě vlastním moderovat paní Zdeňka Žádníková. I ona bude však zároveň spoluúčinkovat také jako flétnistka.

Jste známý až pověstný  tím, že rád experimentujete s hudebními žánry, styly i interprety, která kombinace Vás momentálně těší nejvíce?

Spoluprací s interprety různých žánrů se po celý život snažím o popularizaci klasické hudby a oslovuji tak další, potencionální fanoušky toho žánru. V současné době realizuji projekt jihoamerické hudby s názvem - Ve znamení tanga s akordeonistou Ladislavem Horákem, se Zdeňkou Žádníkovou Volencovou uvedu zbrusu nový divadelně - koncertní projekt NA VIVALDIHO!, jehož scénář napsala právě ona, v rámci česko-slovenské spolupráce spolupracuji již několik let s orchestrem Cigánski Diabli (SK) atd. Miluji kolegyně a kolegy, kteří se nebojí spolu se mnou objevovat nové muzikantské cesty, což je opravdu koření života.

Na co byste nás pozval i mimo březnový koncert na Dobříši?

Zcela určitě na 15. ročník Mezinárodního hudebního velikonočního festivalu Smiřické svátky hudby, jehož deset koncertů zazní v nádherné barokní zámecké prostoře ve Smiřicích u Hradce Králové ve dnech 17. března až 1. dubna. Ale teď se bezprostředně těším na setkání především s dobříšským publikem na zámku.

Děkujeme za Váš čas a v neděli 11. března se budeme těšit.

autor článku: Denisa Havlíčková a redakce DA

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates