Dělat rozhovor se Zdeňkou Žádníkovou nebylo lehké. Témat, o kterých se s ní můžete bavit, je totiž tolik, že by vydala na několik vydání našeho časopisu. To ovšem nic nemění na faktu, že setkání s ní bylo příjemné, inteligentní a naplněné dobrou náladou.
- Staráte se o rodinu, máte nadační fond, hrajete, píšete -jak vše stíháte? Váš den nemá 24 hodin, ale víc?
Samozřejmě nemá, aktivity jsou dlouhodobě rozložené, nedělám všechno naráz. Poslední rok jsem zkoušela v divadle jen jedno nové představení, a tak jsem měla čas a prostor vydat dvě knihy. Když všechno vyjmenujete takhle pěkně za sebou, vypadám jako super-žena, ale tak to není. Ale počkejte, aby ten můj mediální obraz byl úplně nereálně dokonalý, tak se ještě starám o zeleninovou zahrádku - ředkvičky, rané zelí, listový salát, špenát, mrkev, brokolici, malino-ostružiník a bylinky. Takže ve volném čase ještě pleji...
- Takže si čistíte hlavu...
Je to naprosto báječné! Stačí jednou za dva týdny třicet minut.
- Dáváte ve svém jídelníčku přednost zelenině?
Ano, hlavně biozelenině a obecně biopotra-vinám, protože mi prostě chutnají. Maso moc nejím, a když, tak dávám přednost rybám a krůtímu masu, vyhýbám se kuřecímu, samozřejmě pokud není v biokvalitě. Skvělá je také jáhlová kaše, kterou sní i můj muž, tedy když mu ji důsledně zamaskuji. Hlavním kritériem ale zůstává, aby jídlo bylo dobré. Teď jsem manželovi udělala poprvé po osmi letech manželství svíčkovou a byl naprosto nadšený. Ani nepoznal, že jsem použila sójovou smetanu.
- I biooblečení bychom u vás doma našli?
To ne. Zlatá střední cesta. Je ale pravda, že holky nosí od dětství bavlněné spodní prádlo. Také se snažím nekupovat jim barvené oblečení, protože barva často přechází do kůže a může vyvolat alergii. Pokud už jim něco barevného koupím, nejdřív to vymá-chám v dubové kůře, což mě naučila moje babička. Samozřejmě se nebavíme o hi-tech materiálech. Na hodinu zumby si vezmu speciální triko na sport, protože saje pot. Ale kdybyste si měla vybrat mezi tím, co je módní, a tím, v čem vám bude dobře, tak si myslím přirozeně vyberete světlé, bavlněné, vzdušné a měkké materiály.
- Když jste zmínila babičku, jaký je váš vztah k babským, tedy domácím receptům pro zdraví?
Velmi, velmi kladný. Mám štěstí na svou babičku, která mě naučila, že když mě bolí v krku, mám kloktat šalvěj a neběžet hned do lékárny pro strepsils. Když jsou nachlazené holky, udělám jim cibulový obklad, který dávám i manželovi na průdušky. Ale co si budeme povídat, nejlepší prevencí je spánek. Jsme chronicky nedospaná generace.
- Jak jste na tom se spánkem a odpočinkem vy?
Vlastně nemám slovo odpočinek ráda, protože představa, že tři hodiny nic nedělám, je pro mne lehce neúnosná. Ale to je o nátuře a motoru, který v sobě máte. Vypiji si v klidu kávu, ale tím končím. Jakmile sedím déle, začnu přemýšlet o tom, co bych mohla udělat. Jiná věc je dostatek spánku, ten potřebuji, abych mohla fungovat.
- A co sport? Vás bych tipovala na jógu...
Tak to jste netrefila, protože jóga je na mě zatím moc pomalá. Momentálně ráda chodím i s Andrejkou na hodiny zumby, což je výborná taneční aktivita úplně pro každého. Zumba není o složité choreografii, která by vám mohla kazit radost z pohybu, když nemáte tělovou paměť a ty krokové variace si prostě nedokážete zapamatovat. Po pracovní době ani není divu. Také jsem objevila H.E.AT. Napřed jsem si říkala, že mě chození na strojích jednoduše nemůže bavit, ale řeknu vám, že jsem se v životě tolik nezpotila.
- Jednou z vašich aktivit je Nadační fond Zdeňky Zádníkové. Proč jste se rozhodla právě pro zkrášlování dětských prostředí?
Jsem ráda, že jsme se rozhodli právě pro vý-malbu především dětských oddělení v nemocnicích. Jedná se o speciální malby, které se ještě přelakovávají, takže je lze ošetřovat dezinfekcí. Na JIP takto malujeme stropy a zároveň děláme speciální závěsné desky, které se pak mohou stěhovat a polohovat spolu s dětmi. Malby Libora Skrlíka v sobě mají neuvěřitelnou dynamiku, jsou originální a mají vtip. Neméně podstatné je, že prostředí s Liborovými malbami dělá radost nejen dětem, ale také personálu. Ráno přijdou do práce, podívají se na obrázkové stěny a hned se začnou usmívat - to cituji. „Paní Zádníková, ten můj mě dneska ráno tak vytočil, ale když přijdu sem, hned mě to přejde..." říkala mi například jedna sestřička ze Znojma.
- Peníze plynou jen od sponzorů?
Samozřejmě velká část peněz je od sponzorů, ale i já jako soukromá osoba se snažím přinést nějaké peníze. To znamená, že když moderuji honorované akce, část honoráře jde do NF, peníze za fejetony do Betynky jdou všechny na účet fondu. V příštím roce se stává generálním sponzorem firma AQUEL Bohemia, budeme realizovat nástěnné malby na nové dětské poliklinice v Motole.
- Vzdala jste se ale také honoráře za knihy, které jste napsala, i za to, že jste se stala tváří jedné kosmetické značky. Znamená to, že koupí přispějeme do vašeho Nadačního fondu?
Ano, když si koupíte knížku Ve znamení motýla, která je ale nyní k sehnání už jen na našem webu www.nfzz.cz a na vybraných pobočkách České pošty, přispějete do nadačního fondu. Co se týká knihy básní Hra na anděla, tu jsem už nevydala u NF, ale u nakladatelství Mladá fronta, ale i z jejího prodeje jde část peněz na konto NF. Co se týká kosmetiky Nobilis Tilia, musím v první řadě říct, že si ji kupuji už devět let a jsem s ní naprosto spokojená. Jsem přesvědčená, že je kvalitní a po zdravotní stránce v pořádku. Navíc jsem patriotka a tady se jedná o českou firmu, takže ji velmi ráda podpořím. Vždycky chci, aby spolupráce, v tomto případě propůjčení mojí tváře, měla ještě nějaký efekt navíc, v tomto případě podporu fondu, a proto část z prodeje jde opět na jeho konto.
- Psát v dnešní době básně, věnovat se nadačnímu fondu, vzdávat se honorářů, to není úplně obvyklé. Vy jste romantický snílek, že?
No, spíš jsem finančně nepraktická, kulantně řečeno. Za praktického je u nás doma manžel. Ale víte co, kdybych neměla na složenky, tak bych si jednoduše tento přístup dovolit nemohla. Když je to ale možné, tak proč to neudělat.
- Kdy jste pocítila pnutí, že půjdete na trh i se svou literární kůží?
Žádné pnutí jsem nepocítila. Okolnosti mě donutily. Zpětně jsem za to neskonale vděčná. Zdánlivé neštěstí a průšvih vám v důsledku mohou pomoci nebo zjistíte, že byly v podstatě vaší výhrou. Relativita děje. Knížku pro děti měla původně psát jedna paní spisovatelka, ale z různých důvodů ze spolupráce sešlo. Vše už bylo ale natolik rozjeté, že se mi nechtělo se vzdát. Spoluautor, výtvarník Ivo Chvátil, a můj muž mi řekli, ať zkusím ten pohádkový příběh napsat sama. Jenže já nechtěla psát klasickou pohádku. Chtěla jsem napsat knihu, kterou by bavilo číst především mě, takže Ve znamení motýla má humor pro maminky, je tam hodně hovorové češtiny a také jsem dost čerpala ze života holčiček. Inspirací pro styl, ve kterém je Ve znamení motýla napsána, mi byly například Pohádky pro unavené rodiče od Michala Viewegha nebo Radůzina O Mourince a Lojzíčkovi. Chtěla jsem, aby knížka bavila i unavenou maminku, která má večer číst dětem pohádku.
- Máte ráda básně, jistě vás potěšila nabídka na roli Fámy v Jindřichu IV., kterého letos v létě můžeme vidět v rámci Letních shakespearovských slavností.
Udělala mi velkou radost. O to větší, že přišla od režisérky Lucie Bělohradské, která mě učila na škole. Bylo to velmi milé znovu-setkání a jsem ráda, že mi dala důvěru. Je pravda, že postava Fámy nemá velký prostor, ale mluví ve verších a to mě těší, speciálně když jde o verše Shakespearovy. Ale přiznám se, že jednoduché to není. Hrát Shakespeara na velkém prostranství a pod širým nebem vyžaduje používání velkých gest a také jinou techniku dýchání, aby se text nesl a bylo vás slyšet i v poslední řadě. Naučit se správně dýchat pro mě bylo asi nejtěžší. Zvládat technicky a jít po významu textu. Už dlouho se mi nestalo, abych po hodině a půl intenzivního zkoušení byla propocená na kůži.
- Ale námaha určité stojí za tak krásnou roli...
Určitě. Ale možná bych vám ještě mohla říct, jaké bylo zadání paní režisérky na adresu Fámy. Takže: je to bezprožitkový mutant, kombinace Marlene Dietrich a zpěvačky Madonny v jedné osobě, královna krutosti, směs vznešenosti i líbivosti, Fáma je jako současná média i bulvár zároveň. Bylo třeba se naučit zpívat a hrát za chůze na příčnou flétnu v kožených rukavicích... Ale je to výjimečná a nesmírně aktuální hra, takže určitě se všichni přijďte podívat.
- Kdybyste mohla dát do jedné věty svým dcerám radu nebo motto, které byste chtěla, aby si nesly životem...
Aby se naučily mít rády samy sebe a nikdy se nemusely stydět za to, co v životě udělají. To je myslím důležité. Kredit máte jen jeden, tak to prostě je. Chtěla bych je také naučit, aby si nedávaly snadné a líbivé cíle na první dobrou a aby je těšilo dělat radost a přijímat ji. Nic snadného, uznávám.
- Souhlasím. A jaký by měl být podle vás kredit člověka, o kterém jste mluvila?
Vyznávám rytířské ctnosti. Jsem ráda, když A znamená A a nemusíte za ním hledat jiný, skrytý význam. Už ale nevěřím na to, že když se budu chovat podle těchto zásad, tak se třeba časem okolí přizpůsobí a bude se tak chovat také, to je naprostý nesmysl. Okolí bude mít, nebo lépe řečeno ta jeho horší část, vždycky tendenci hodného a čestného člověka využít, zneužít, použít a odhodit. Jediné, co pro to vy osobně můžete udělat, je neúčastnit se toho a při sebemenším varovném signálu odejít, případně zlo zlikvidovat. To funguje samozřejmě jen v případě, že se jedná o slabší zlo. (směje se) Ale ted vážně, když vyjete s vlky, stanete se ve finále také vlkem, nasáknete, ať chcete nebo ne. Tak, ted jen rozpoznat toho vlka, že... I v sobě.
Kateřina GRIMMOVÁ